Számomra is elképesztő hírt olvastam a napokban: elérhető közelségbe került az első FEJÁTÜLÉTETÉS (az eredeti bejegyzés a Surgical Neurology-ban jelent meg, érdemes belenézni!). Egyrészt csodálatot vált ki belőlem egy-egy ilyen hír, másrészt természetesen egyfajta félelmet is.
Egészséges donor testre helyeznék beteg test egészséges fejét. Komolyan.
Forrás: Surgical Neurology - Sergio Canavero
Az eljárás egyik legkényesebb pontja a gerincvelő neuronjainak egyesítése, és életképes, működő gerincvelő létrehozása. Ehhez a lépéshez kell a legmagasabb technológiai fejlettség, mely olasz idegsebészek szerint ma már rendelkezésre áll (évtizedekkel ezelőtt majmokon ezt már kipróbálták, akkor a technikai korlátok miatt az állat csak néhány napig maradt életképes). Az axonok, azaz az idegnyúlványok közötti ingerületátvitel intaktsága a működőképesség kulcsa, mely állításuk szerint bizonyos molekulákkal ma már megoldható (ez az ún. GEMINI-eljárás). Persze a beavatkozás becslésük szerint egyelőre igen hosszadalmas és drága, több, mint 30 órát venne igénybe és mintegy 100 sebész közreműködését igényelné, 10 millió dollár feletti költségvetéssel. Mégis, maga a tény, vagy a gondolat, hogy egy egészséges fej, azaz egészséges agy új testet kaphat, egészen megdöbbentő. Elsősorban olyan szisztémás betegségben szenvedőknek jelenthet ez kiutat ”testük börtönéből”, mint az izomsorvadásban szenvedők, akik már fiatal korban igen súlyos állapotba kerülnek, és gyakran a fiatal felnőttkort sem érik meg (ráadásul sokszor tolószékhez kötve). Mindezt tökéletes elmeállapot mellett. Megoldást jelenthet maga az idegpálya helyreállítása a trauma következtében bénultaknak is, igaz,a siker feltétele az, hogy az idegpálya metszésvonala elég éles legyen, ami roncsoló sérülésnél nemigen jellemző.
Az agy épségének megőrzése érdekében a fejet az eltávolítást követően hűtik, majd 45 percen belül újra keringésbe kapcsolják (ún. HEAVEN technika), azaz ennyi idő áll rendelkezésre, hogy a donor testéhez illesszék a fejet. Elképzelni is nehéz számomra egy ilyen szituációt, annyira bizarr, mindenesetre óriási lehetőségeket nyit a technológia, jó és rossz értelemben egyaránt. Nagyon messzire vezet minden irányba a történet, belegondolni is kellemetlen, milyen tárháza lehet ez a feketekereskedelemnek...
Sokan frankensteini tevékenységet látnak majd a technika mögött, azonban ha megpróbáljuk a jó oldalát nézni ezeknek a felfedezéseknek és kísérleteknek, akkor láthatjuk milyen elképesztő dolgokra képes az orvostudomány. Reménykedhetünk, hogy a jövőben jóval nagyobb társadalmi súlyú kórképekre is végleges megoldásokkal szolgál majd az orvoslás...
Tetszett a cikk? Kövessen minket a Facebookon!
A poszt címe ma már nem csupán tudományos fantasztikum. A három dimenziós nyomtatási technológia születése, fejlesztése és terjedése teszi lehetővé az orvostudomány fantasztikus, szinte soha nem látott fejlődését. A 3D printing, vagy más néven additive manufacturing során az adott terméket sebészi pontossággal építi fel a nyomtató, általában lézer segítségével, rétegről-rétegre, pontosan a felhasználó (gyártó) igényei szerint, gyakorlatilag bármiylen geometriai formának megfelelően, abszolút egyedileg. Az anyagismeret fejlődésével pedig a felhasználható alapanyagok is folyamatosan változnak, tökéletesednek. A következő rövid videóban a 3d nyomtatás technikai kivitelezését tekinthetjük meg.
Ez óriási, szinte felfoghatatlan áttörést jelent majd az orvostudomány területén (is). Az innováció egyik legfőbb célterülete maga az egészségügy; hihetetlen nagy és kifogyhatatlan társadalmi igényekkel megáldott, óriási piaci potenciállal rendelkező területről beszélünk. Az utóbbi néhány évtizedben a diagnosztikában (főként a képalkotásban) végbement, és jelenleg is folyó fejlesztéseket sokszor nem tudta követni a terápiás „oldal”; szinte minden betegséget felismerünk, ráadásul egyre koraibb stádiumban, azonban a terápiás technológiák, protokollok feljlődése elmaradt ettől. Oki terápiáról egyelőre természetesen nincs szó, ezt az áttörést a genetika, génsebészet területétől várjuk, azonban később ettől az iparágtól is hasonló dolgok várhatóak. Elsőként főleg a mozgásszervi betegségek, traumatológia területén fog elterjedni a 3d nyomtatás; az Egyesült Államokban egy fejsérülést szenvedett beteg koponyacsontjának háromnegyed részét(!) pótolták 3d nyomtatás segítségével. Egészen konkrétan nyomtattak a betegnek egy új koponyát. Megdöbbentő. Egy másik projekt keretében fület készítettek 3d nyomtató és sejtinjekció segítségével! Mindezt úgy, hogy a technológia még csak gyermekcipőben jár. Koponya, csigolya, ízületi alkotóelemek tökéletes anyagokból, ezredmilliméteres pontossággal személyre szabva, elérhető költséggel és rövid idő alatt!
Ez már a jelen. És a jövő? Talán még megdöbbentőbb. Egyes kutatók szerint nem járunk messze attól, hogy a beteg minden igényét kielégítően akár szerveket „nyomtassunk”. Jómagam ezzel kapcsolatban kissé szkeptikus vagyok, de inkább az időtávlatot illetően; meggyőződésem, hogy valóban ez lesz a jövő.
Ha pedig statikus szöveteket vagy akár szerveket képesek vagyunk nyomtatni, előbb-utóbb molekuláról molekulára is képesek leszünk felépíteni anyagokat – állítják a téma szakemberei. Ráadásul inkább előbb. Ez pedig azt jelentheti, hogy ha az orvos jóváhagyja, és megkapjuk a digitális „receptet”, azaz egy adott gyógyszer pontos összetételét, adagját, akkor otthon is képesek leszünk kinyomtatni azt saját magunk számára. Bármit. Gondoljunk csak bele mekkora globális hatása lehet ennek az áttörésnek a harmadik világ országaiban.
Elképesztő dolgoknak leszünk szemtanúi a technika segítségével az orvostudomány területén, ebben biztos vagyok. Persze egész más prioritást kell, hogy élvezzen az egészségügy ahhoz, hogy ezeket a technikákat valaha hazánkban is viszontláthassuk, és részesedjünk az általa nyújtott hihetetlen előnyökben. Ellenkező esetben búcsút kell intsünk annak az utópisztikus gondolatnak, hogy az elérhető legjobb ellátásban részesedjen a magyar társadalom.
Tetszett a cikk? Kövessen minket a Facebookon!